Sezon wakacyjny sprzyja rodzinnym wyprawom na łono natury. Spacery po lesie, zabawy na podwórku, pikniki… Kiedy pogoda dopisuje, dzieci spędzają niemal całe dnie na zewnątrz. Ważne, by do domu nie wracały z niebezpiecznymi pasażerami – kleszczami.
Kleszcze przenoszą wirusy i bakterie. Najbardziej niebezpiecznymi są wirus kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) i bakterie Borrelia burgdorferi wywołujące boreliozę.
Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba, która atakuje mózg i układ nerwowy. Jest o tyle niebezpieczna, że aktualnie leczy się ją tylko objawowo – nie ma jeszcze leków zwalczających tego wirusa. Istnieje natomiast szczepionka, której przyjęcie warto rozważyć, jeśli często przebywamy w miejscach, gdzie występują kleszcze.
Borelioza to choroba zakaźna najczęściej przenoszona przez kleszcze. Pierwszym jej objawem zwykle jest rumień dookoła miejsca wkłucia, który stopniowo się rozszerza. Boreliozie często towarzyszą bardziej ogólne objawy, które łatwo można przeoczyć: zmęczenie, bóle i zawroty głowy. Następnie ujawniają się poważniejsze symptomy boreliozy, najczęściej w postaci porażenia nerwu twarzowego, widoczne jako porażenie połowy twarzy. Rzadziej zdarzają się objawy takie jak bóle serca, zapalenie stawu (najczęściej kolanowego), a także poważne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Jak usunąć kleszcza?
1. W przypadku znalezienia kleszcza na skórze należy go jak najszybciej usunąć. Prawidłowe usunięcie kleszcza w ciągu pierwszych 24 godzin od ukłucia znacząco zmniejsza ryzyko zakażenia!
2, Usuwając kleszcza, należy pamiętać, aby go nie ściskać ani nie smarować masłem czy innymi preparatami.
3. Przed usunięciem kleszcza warto zaopatrzyć się w specjalne „kleszczołapki”, które umożliwiają prawidłowe wyjęcie kleszcza ze skóry (link).
4. Jeśli nie wiesz, jak usunąć kleszcza, zwróć się po pomoc do lekarza rodzinnego.
Źródło: https://boreliozaonline.pl/co-zrobic-kiedy-ugryzie-kleszcz/
Dostęp do lekarza rodzinnego podczas wakacyjnego wyjazdu może być utrudniony, a w przypadku kleszcza liczy się czas.
Mamy na to sposób: pakiet Kleszcz w programie ubezpieczenia dzieci Odpowiedzialny rodzic – bezpieczne dziecko.
W każdym wariancie przewidzieliśmy świadczenia związane z szybką pomocą po wkłuciu kleszcza:
Oprócz tego, jeśli u dziecka rozpoznano boreliozę, InterRisk wypłaci 1000 zł. Taka kwota z pewnością pomoże pokryć inne koszty związane z leczeniem i opieką nad chorym dzieckiem.